Izglītība
robots

Mācību gada noslēgumā, 12. jūnijā, novada skolotāji devās pieredzes braucienā. Ekskursija sākās ar Ogres Valsts ģimnāzijas apskati. Skolas pedagogi mūs viesmīlīgi uzņēma un izrādīja skolas telpas. Ogres Valsts ģimnāzija ir novada vispārējās izglītības centrs, kurā skolēns kļūst par atbildīgu pārmaiņu virzītāju un apzinās savu lomu sabiedrības un apkārtējās vides veidošanā. Jaunā skolas ēka ir viena no modernākajām Baltijā; tās plašās un gaišās telpas, mūsdienīgās klases iepriecina vairāk kā 640 skolēnus un skolas kolektīvu.

Skolas pedagogi dalījās pieredzē dabaszinību mācību priekšmetu (ķīmijas, bioloģijas un dabaszinību) mācīšanā un tehnoloģiju jēgpilnā izmantošanā. Mākslas, dizaina un tehnoloģiju skolotājiem  nodarbību par digitālo rīku un platformu izmantošanu vadīja Ogres novada vizuālās mākslas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Sanita Nikitenko.

Pēc skolas apciemojuma devāmies iepazīt pilsētu. Apskati sākām ar Ogres Centrālo bibliotēku, kura ir šobrīd Latvijā lielākā publiskā koka konstrukciju ēka. Gan ēkas fasādē, gan iekštelpās daudzviet ir redzamas koka konstrukcijas – šajā būvē koks ir galvenais izmantotais materiāls. Bibliotēkā apskatāmas izstādes un apmeklētājus sagaida darbinieks – robots Tomiņš. Gide mums pastāstīja par viedo apgaismojuma vadību, kas izmanto līdz pat 80 procentiem dabiskā apgaismojuma, par zaļo augu sienu, kuras apūdeņošanai izmanto savākto nokrišņu ūdeni, kā arī par saules paneļu darbību un citas ēkas uzturēšanā izmantotajām tehnoloģijām. 

Pateicoties skaistajai dabai, veselīgajam klimatam, ģeogrāfiskajam novietojumam pie Daugavas un Ogres upju satekas, pilsēta ir kļuvusi par iecienītu tūristu galamērķi. Ogres pilsēta reljefs kopumā ir paugurains, jo cauri visai pilsētai stiepjas Ogres Kangari- vaļņveida pauguru grēdas, ko ģeologi sauc par osiem. Pilsētas apskates laikā devāmies pāri lielākajam lokveida tipa tiltam Latvijā, kas savieno pilsētas centrālo daļu ar Pārogri, kur atrodas brīvdabas estrāde. Pilsētas apskati noslēdzām ar Lazdukalna dendroloģisko parku – sarunvalodā biežāk sauktu par Špakovska parku, kas ir brīnišķīga atpūtas vieta un priecē ar dabas ainavām, skaistiem skatiem, dažādu koku un dekoratīvo augu platībām.

Viesojāmies „SierŠtelle” siera ražotnes vēsturiskajā ēkā pie pašas Ogres dzelzceļa stacijas. Līdz Otrajam Pasaules karam šajā namā bija dzīvojamā māja un veikals. Vēlāk, līdz 1988. gadam tur mita milicija – ar cietumu un atskurbtuvi. Pēc tam tā vairs netika apdzīvota, tādēļ bija nonākusi avārijas stāvoklī. Nespēdams skatīties uz pamesto 1901. gadā celto vēsturisko ēku, ogrēnietis Māris Legzdiņš to nopirka un izveidoja ražotni. Tieši no vēsturiskajām siera receptēm savienojumā ar mūsdienu modernajām tehnoloģijām ir cēlušies gardie un veselīgie „SierŠtelle” sieri.

Ekskursijas turpinājumā devāmies uz “Rūgts! Šokolāde” darbnīcu Ikšķilē, kur apmeklējuma laikā uzzinājām, kā top šokolāde no īstām kakao pupiņām un nogaršojām vairāku veidu šokolādes.

Salspilī apmeklējām Nacionālo botānisko dārzu, kurā atrodas lielākā augu kolekcija Baltijā ar vairāk nekā 14 000 augu dažādību. 2015. gada pavasarī durvis ir vēris jaunais multifunkcionālais oranžēriju komplekss. Oranžērijā ir iespēja vienkopus apskatīt zemstiklu augu kolekcijas, no kurām īpaši izceļas sukulentu kolekcija.

Ekskursijas noslēgumā viesojāmies Ruļļu ģimenes kolekcijas dārzā Lojā, kurā apskatāmi  kokaugi, tajā skaitā visdažādāko šķirņu skujeņi (egles, priedes, kadiķi), krūmi un ziemcietes. Ar savu dārzu mūs iepazīstināja fantastiskie tā saimnieki.

Lielu paldies sakām Smiltenes novada Izglītības pārvaldei par atbalstu ekskursijas norisē!

skolotāju kopbilde

Sagatavoja: Inguna Rulle, ģeogrāfijas metodiskās apvienības vadītāja un Līga Kaupe, vizuālās mākslas metodiskās apvienības vadītāja