Kultūra
foto

2025. gada 27. februārī Smiltenes Novadpētniecības muzejā Mēru muižā norisinājās konference “Smiltene vēsturisku notikumu krustcelēs”, kurā piedalījās vēsturnieki un citu jomu pārstāvji gan klātienē, gan tiešsaistē. Konferencē klausītāju rindās varēja redzēt gan vēstures, gan literatūras, gan mākslas un citu kultūras jomu interesentus – visus vienoja interese par Smiltenes novada vēstures un kultūras mantojumu.  

Konferenci atklāja Smiltenes Novadpētniecības muzeja vadītāja Ieva Miķe, kura iepazīstināja klātesošos ar konferences programmu un norisi, iezīmēja muzeja veikumu iepriekšējā perioda pētniecības darbā, kas rezultējies izstādēs, ekspozīcijās, tematiskās ekskursijās un konferences lasījumos. Muzeja vadītāja īsi ieskicēja muzeja turpmākos plānus pētniecības jomā.

Vēsturnieks, tulkotājs un vairāku grāmatu autors Agris Dzenis konferencē piedalījās attālināti, aprakstot Smiltenes viduslaiku pili un tam piegulošo pilsmiestu no 15. līdz 17. gadsimtam, tādējādi atklājot jaunus, iepriekš plaši maz zināmus faktus par veco mūra pili, tās celšanas laiku, kā arī ilustrējot savā pētījumā izmantotos avotus.

Savukārt vēsturnieks, vēstures skolotājs, Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktora vietnieks izglītības kvalitātes vadības un digitālās transformācijas jomā Edgars Plētiens turpināja viduslaiku perioda tematiku, ieskicējot pētījumu par Livonijas ciemiem un pagastiem, detalizēti aprakstot Raunas pils apgabala piemēru, interesantā un uzskatāmā veidā parādot Raunas apkārtnes apdzīvotības blīvumu un dažādu laika periodu saskarsmes punktus – zemnieku saimniecību nosaukumus un to etimoloģiju līdz pat mūsdienām.

Vēsturisko piļu un muižu parku pētniece, grāmatas “Latvijas muižu dārzi un parki” autore Ilze Māra Janelis apmeklētājiem saistošā stāstījumā prezentēja pētījumu par Smiltenes muižas centru – kas tajā zināms, nezināms un arī vēl joprojām nesaprasts, izraisot klātesošo jautājumus un vēlāk arī plašas diskusijas.

Mazliet pakāpjoties laika periodā uz priekšu un skarot 20. gadsimta sākumu, vēsturnieks, Latvijas Kara muzeja direktores vietnieks pētniecības darbā Juris Ciganovs, kurš arī konferencē piedalījās attālināti, ļoti fokusēti iepazīstināja klātesošos ar Lāčplēša Kara ordeņa izveidošanas vēsturi un spilgtākajiem smilteniešu – Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru – dzīves stāstiem.

Konferences noslēgumā ar stāstu “Pauls Kundziņš. Ceļš. Mazā un lielā Vidzeme” dalījās Valkas novadpētniecības muzeja direktors Reinis Kulbergs, atklājot vēl nezināmas un radošas ievērojamā smiltenieša Paula Kundziņa personības šķautnes un dzīves gājuma nianses.

Konferences apmeklētāji nebaidījās uzdot lektoriem sev interesējošos jautājumus diskusiju daļā un arī pēc tās, kas apliecina Smiltenes Novadpētniecības muzeja ieguldītā darba nozīmību Smiltenes novada vēstures un kultūras mantojuma izzināšanā un šādu pasākumu organizēšanā.

Muzejs un Smiltenes novada pašvaldība izsaka pateicību visiem dalībniekiem, organizatoriem un lektoriem par ieguldījumu un aizraujošo ceļojumu Smiltenes novada pagātnes stāstos!


Sagatavoja: Diāna Valtere, Komunikācijas un mārketinga speciāliste un Vita Blate, Smiltenes Novadpētniecības muzeja Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja

 

Smiltenes Novadpētniecības muzejā, Mēru muižā, konference 27.02.2025