Kultūra
Mēru muiža

Rudens iesācies ar aktīvo skolas laiku, un skolas sols ik dienas atgādina par skolēna dienas kārtību. Muzejs aicina mazliet izkāpt no šīs kārtības un palūkoties uz zināšanu apguvi citādi  - ārpus skolas un ierastā zināšanu apguves veida. Tieši tāds ir muzejpedagoģijas mērķis - brīvas formas nodarbībās neierastā vidē mudināt skolēnus kļūt atvērtākiem, ieinteresētākiem, radošākiem. Smiltenes Novadpētniecības muzeja nodarbības tiek veidotas, pielāgojot tās skolu programmām, tādējādi kļūstot par atbalstu un papildinājumu mācību vielai, bet muzeja ekspozīcijas un muzeja krājums kalpo par praktisko pamatu šo nodarbību norisei.

Šobrīd muzejs piedāvā četras tematiskās nodarbības visām vecumu grupām – “Daba ārstē tevi un mani”, “Dizaina pētnieks - spēles ar ornamentiem”, “Kā izmērīt sevi un pasauli?”, “Nezināmais zināmajā jeb “pūra lādes glabātājs””. Tajās skolēni uzzina par ārstniecības augu noslēpumiem, pasaules izmērīšanu senatnē, iepazīst tautas tradīcijas un iejūtas muzeja pētnieku lomā. Visās nodarbībās ietverta praktiska darbošanās un spēļu elementi, mazākajiem – rotaļas. Nodarbības veidotas starpdiciplināri un ietver dizaina domāšanas principu. Tās atbalsta skolas mācību programmas matemātikas zinību, dabaszinātņu, sociālo un pilsonisko mācību, veselības mācību un tehnoloģiju mācību jomā. Šobrīd muzejā norit darbs pie kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību jomas nodarbību izstrādes.

Skolēnu redzeslokam muzejs piedāvā arī ekskursiju “Laika kaleidoskopā”, kas paredzēta dažādu vecumu skolēniem, sākot no pirmsskolas līdz 12. klasei. Tajā skolēni uzzina, kas ir muzejs un muzeja ēka atbilstoši skolēna vecumam un uztveramības pakāpei, aptverot laika posmu no 18. gadsimta līdz mūsdienām. Katrā no ekspozīciju zālēm ekskursijas vadītājs izvēlas dažus, spilgtākos redzamos priekšmetus un ar to palīdzību pastāsta par ekspozīcijā atainoto, piemēram, etnogrāfijas ekspozīciju zālēs ar senajiem etnogrāfiskajiem priekšmetiem un amatniecības rīkiem skolēns uzzina par aušanu, modi un tradīcijām, kā arī piensaimniecību, zemes apstrādi un sadzīvi. Ekskursiju var saistīt ar skolā apgūstamo tēmu sociālajās zinībās „Es un mans laiks”.

Muzeja spēle - “Aizej tur, nezin’ kur, atnes to, nezin’ ko”, savukārt, aicina apstāties, būt vērīgiem, koncentrēties uzdevumam, rūpīgi lasīt un orientēties telpā, tā attīstot tik svarīgo informācijas uztveršanas un koncentrēšanās spēju.

Muzeja mūžizglītības programma “Mēru muižas smiņķu ķēķis” (praktiska darbošanās ar dabas produktiem) ir piemērota gan pieaugušajiem, gan vecāko klašu skolēniem, sākot ar 6. klasi. Tā stāsta par dabas produktu audzēšanu, ieguvi un izmantošanu kosmētikā un virtuvē, kā arī veicina izpratni par ilgtspējīgu apkārtējās vides attīstību un mums pašiem tajā.

Grupu apmeklējumus noteikti lūdzam pieteikt iepriekš pa tālruņa numuru +371 25776631, e-pasts: muzejs@smiltenesnovads.lv. Detalizētu informāciju par muzeja piedāvājumu skolām var saņemt pa tālruni 27054830 vai e-pastā vita.blate@smiltenesnovads.lv. Muzejs aicina visus interesentus sekot muzeja aktuālajai informācijai Smiltenes novada tīmekļvietnē sadaļā “Smiltenes Novadpētniecības muzejs”, kā arī muzeja sociālajos kontos – Facebook un Instagram.

Mēru muiža

Informāciju sagatavoja: Vita Blate Smiltenes Novadpētniecības muzeja Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja