Izglītība
dzied

Kultūras resurss kā palīdzēt iekļauties vietējā kopienā cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēļ bijuši spiesti pamest savu valsti un ierasto vidi? Militāro konfliktu, dabas stihiju, sociālekonomisko un citu problēmu ietekmē pieaugot patvēruma meklētāju skaitam, šis jautājums kļūst aizvien aktuālāks visā pasaulē.

No 11. līdz 16. jūnijam Smiltenes tehnikumā “Erasmus+” projekta “Kultūra, amatniecība un pilsonība. Sociālās kompetences un profesionālās izglītības pilnveide, izmantojot kultūras resursus” (“Culture, craft and citizenskip. Fostering social and professional inclusion by means of kultural resources”) ietvaros viesojas 12 sadarbības partneri no Francijas, Itālijas un Turcijas.

12. jūnijā Smiltenes tehnikumā sadarbībā ar Smiltenes novada Izglītības, kā arī Kultūras un tūrisma pārvaldi notika konference, kurā Smiltenes novada pašvaldība pārstāvji, projektā iesaistītie skolotāji un koordinatori dalījās pieredzē, palīdzot uz īsāku vai ilgāku laiku iebraukušajiem cilvēkiem iekļauties vietējā sabiedrībā, nezaudējot savu kultūru un tradīcijas. Rastas daudzas radošas idejas turpmākajam darbam.

Par migrantu integrāciju Francijā, rosinot viņus apgūt sienu apgleznošanu, dekoratīvo krāsojumu un fresku restaurāciju, pastāstīja pārstāvji no privātās izglītības iestādes “Artemisia Formation” Parīzē.

Projekta dalībnieki no Itālijas - Sjēnas skolas “Scuola Edile e Sicuredil Cpt Siena” dalījās radošajā pieredzē, ieceļotājus iesaistot skulptūru restaurēšanā.

Savukārt sadarbības partneri no Turcijas - pārstāvji no muzeja “Bursa Metropolitan Minicipality – Zafer Mah” Bursā - stāstīja par migrantu integrāciju, piedāvājot viņiem iespēju apgūt flīžu un šķīvju apgleznošanu, izmantojot 15. gadsimta tehnikas.

Konferenci vadīja un organizēja Smiltenes tehnikuma starptautisko projektu vadītāja Līga Krūmiņa. Smiltenes tehnikuma pašvadību pārstāvēja Izglītības pārvaldes vadītājs Edgars Roslovs, Sanita Bormane – speciāliste iekļaujošās izglītības jautājumos, Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvaldes vadītāja Velga Mālkalne, kultūras jomas vadītājs Edgars Raginskis.

Līdz ar karu Ukrainā arī Smiltenes novadā intensīvi tiek domāts par to, kā iebraukušajiem cilvēkiem palīdzēt iekļauties vietējā kopienā, kā nodrošināt viņiem latviešu valodas apguvi, iepazīstināt ar vidi, vietējo kultūru un tradīcijām. Bērniem un jauniešiem svarīgi iegūt izglītību un pilnveidot talantus, bet pieaugušajiem – atrast darbu, justies vajadzīgiem un pieņemtiem vietējā kopienā.

Smiltenes tehnikumā piederība vietējai kopienai un tradīcijām tiek stiprināta, rosinot izpratni par latvisko dzīvesziņu un tradicionālo virtuvi.

Projekta ietvaros plānots izveidot interaktīvu spēli latviskās dzīvesziņas izpratnes veicināšanai. Tā būs brīvi pieejama arī ikvienam novada iedzīvotājam un tūristiem.

Vēl iecerēts izstrādāt mācību moduli un sagatavot skolotājiem rokasgrāmatu, lai atvieglotu iekļaut mācību stundās imigrantus, palīdzot viņiem izprast vietējo kultūru un tradīcijas.

12. jūnijā viesi piedalījās meistarklasē, kur kopā ar Tūrisma mācību programmu nodaļas profesionālo priekšmetu skolotāju Vita Auderi sēja sieru, gatavoja kvasu, cepa pīrādziņus – cienastu Jāņu ielīgošanas pasākumam.

Viesu uzņemšanā un projekta īstenošanā lielu darbu ieguldījusi Smiltenes tehnikuma projektu vadītāja Madara Ciemiņa, ķīmijas skolotāja Lauma Dišlere, latviešu valodas un literatūras skolotāja Baiba Granta, Tūrisma mācību programmu nodaļas vadītāja Ira Gaile, profesionālo priekšmetu skolotājas Elīna Ozoliņa, Vineta Roskoša, Sanda Veismane, Maija Jančevska, Gunārs Auders, kā arī 4. pavāru/konditoru, 3.un 4. viesmīlības pakalpojumu kursu audzēkņi.

spēlē bungas
pie pusdienu katliem
pie galda

Sagatavoja: Baiba Vahere, sabiedrisko attiecību speviāliste

Foto: Baiba Vahere, Ira Gaile