Kultūra Muzeji
Smiltene

23. novembrī pulksten 15.00 Smiltenes Novadpētniecības muzejā Mēru muižā atklāja vecām, mīļām un nostaļģiju raisošām lietām Ziemassvētku noskaņās veltītu izstādi “Veco lietu Ziemassvētki”. Izstādi atklāja Smiltenes Novadpētniecības muzeja vadītāja Ieva Miķe un Latvijas Floristu apvienības valdes locekle Gaiva Mičule, bet muzikāli svētku noskaņu ar saksofona solo bagātināja Jānis Silakalns.

Skaistās un interesantās izstādes radīšanā iesaistījās floristi no visas Latvijas. Floristu apvienība aicināja vecām, aizmirstām un, iespējams, jau paaudzēs mantotām lietām vai relikvijām iedvest jaunu elpu. “Ikviena floristikas materiālā ietērptā lieta izstādē stāsta savu īpašo stāstu un ļauj notvert tuvojošos Ziemassvētku noskaņu” - stāsta Ieva Miķe.

Darbnīcas “Ziedulaiva” vadītāja Gaiva Mičule izstādes atklāšanas uzrunā uzsvēra iespēju ar floristu darbiem iepazīstināt ne tikai galvaspilsētas un lielo pilsētu iedzīvotājus, bet tos atvest un parādīt arī mazāk apdzīvotās un mazāk zināmās Latvijas vietās, tādējādi iepazīstināt sabiedrību ar floristiku kā profesiju un parādīt floristikas iespējas dažādu lietu atdzimšanā. Floristu apvienības ziemas izstādes tiek organizētas jau 20 gadus un ir pabijušas teju visos Latvijas novados. Izstādes mērķis ir likt atdzimt senām, vecām lietām, iedzīvināt kādas personiskas atmiņas un radīt iedvesmas auru.

Gaiva Mičule uzsvēra arī Mēru muižas lomu izstādes vietas izvēlē: “Ir sajūta, ka šīm vecajām, senajām lietām bija jābūt tieši šeit, Mēru muižā.  Pati muižas kungu mājas ēka ar muzejā esošajām lietām ļoti organiski papildina izstādi un piešķir tai senatnīgu šarmu.”

Aplūkojot floristu radītās kompozīcijas Smiltenes Novadpētniecības muzejā, apmeklētājs var mēģināt rast atbildes uz dažādiem jautājumiem, piemēram - cik lielu darbu kompozīcijas radīšanā ir ieguldījis tās autors? Kāda loma kompozīcijā ir augiem vai ziediem, un kāda -  pašai vecajai lietai? Kādu stāstu tā mums stāsta, kādas atmiņas atsauc?

Interesants ir Gaivas Mičules stāstītais par izstādes nosaukuma tapšanu un to, kādu nozīmi piešķiram vārdiem “sens”  un “vecs”. Ja vecs var būt gan ļoti vecs, gadu vecs vai pavisam nesen tapis (iegādāts) priekšmets, kas zaudējis savu aktualitāti, tad senam piešķiram pavisam citu noskaņu. Savstarpējās diskusijās Latvijas Floristu apvienības biedri vienojušies par nosaukumu “Veco lietu Ziemassvētki”.

Izstādes kompozīcijās izmantoti paši dažādākie floristu ietērptie priekšmeti, piemēram, kafijas dzirnaviņas, lampas, lampu kupoli, rakstāmgalds, sienas skapītis, televizors, svari, lukturi, trumulis, slēpes un slidas, pulkstenis, manekens, eglītes mantiņa un citi.

Muzejs aicina ikvienu apmeklēt smalki un vienlaikus krāšņi, bagāti veidoto izstādi, tādējādi iedvesmojoties un atrast arī sev atbilstošu ideju kādas vecas, bet mīļas lietas atdzimšanai svētku noformējumā.

Izstāde “Veco lietu Ziemassvētki” priecēs apmeklētājus līdz pat 2025. gada 18. janvārim, kad izstādes noslēguma dienā tiek plānota floristikas meistarklase. Tajā katram dalībniekam būs iespēja iedzīvināt kādu vecu, bet sev tuvu un mīļu lietu laikmetīgā dekorā. Pasākuma laiks un dalības maksa tiks precizēta.

Muzeja darba laiks: O., T., Pk. 10:00 – 17:00, C. 11:00 – 18:00, S. 10:00 – 16:00.

Ieejas maksa: pieaugušajiem – 3 EUR, skolēniem un pensionāriem – 2 EUR, bērniem pirmsskolas vecumā un personām ar invaliditāti – ieeja bez maksas.


Sagatavoja: Ilona Žīgure, Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvaldes praktikante (DU Sociālo un humanitāro zinātņu fakultāte, Starpkultūru attiecības)