Izglītība
Smiltene

4. aprīlī 24 Smiltenes vidusskolas skolēni, kurus vieno padziļināta interese par dabaszinātnēm un medicīnu, iepazinās ar izglītības un karjeras iespējām Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātē, kā arī paplašināja redzesloku Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā. Tā bija otrā aktivitāte ar nodibinājuma “Alūksnes un Apes novada fonda” Programmas “A un A novada Jaunie talanti” projekta "Smiltenes vidusskolai" atbalstu.

Skolēni kopā ar RTU doktorantūras studentiem Neorganiskās ķīmijas laboratorijā izstrādāja laboratorijas darbu "Koncentrācijas un temperatūras ietekme uz ķīmisko reakciju ātrumu”.

Jauniešus uz RTU un RSU Anatomijas muzeju pavadīja ķīmijas skolotājs Jānis Celmiņš. Viņam tā bija arī patīkama atkalsatikšanās ar smiltenieti, savu kādreizējo skolnieku, tagad – RTU Materiālu un virsmas tehnoloģiju institūta direktoru, profesoru Andri Šutku. Profesors jauniešus iepazīstināja ar RTU Funkcionālo materiālu un tehnoloģiju laboratoriju un bija atvērts turpmākai sadarbībai, kas vidusskolēniem būs liels atbalsts zinātniski pētniecisko darbu izstrādē.

Rīgas Tehniskā universitāte piedāvā daudzpusīgu izglītību augstajās tehnoloģijās un inženierzinātnēs, kas ļauj strādāt visdažādāko nozaru uzņēmumos, radīt, projektēt un ieviest jaunas tehnoloģijas.

Jaunieši iepazinās ar RTU studiju programmām, ieguva vērtīgu informāciju par studijām Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātē, kā arī tikās ar studentu pašpārvaldes pārstāvjiem un uzzināja vairāk par ārpusstudiju dzīvi.

“RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātē iegūtā augstākā izglītība ir konkurētspējīga gan Latvijas, gan pasaules mērogā. Augstskolas sadarbība ar industriju augstu novērtēta dažādos starptautiskos reitingos. Daudzi uzņēmumi, lai piesaistītu jaunos profesionāļus, studentiem gatavi maksāt stipendijas,” informē skolotājs Jānis Celmiņš. “Jaunieši, kuri darīs visu iespējamo, lai savā izvēlētajā jomā sasniegtu augstākās virsotnes, var būt droši – pēc augstskolas beigšanas viņiem būs daudz radošiem izaicinājumiem bagāts darbs ar izaugsmes iespējām visa mūža garumā. Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātē iegūtā izglītība paver ļoti plašas darba iespējas ar pievilcīgu atalgojumu.”

Mācību ekskursija notika vienā laikā ar “Ēnu dienas” aktivitātēm, līdz ar to jauniešiem bija iespēja redzēt RTU studentu sagatavotu šovu un to, kā top ķīmiķu saldējums.

RTU laboratorijās redzētais un iespēja kopā ar doktorantūras studentiem piedalīties labarotorijas darba veikšanā īpaši uzrunāja Smiltenes vidusskolas skolēnu pašpārvaldes prezidentu, 11. klases skolnieku Kristeru Purviņu. Vidusskolā Kristers izvēlējies medicīnas, dabaszinātņu un vides virzienu. Līdz šim jaunietis domāja, ka viņa nākotnes profesijā izšķirošā būs interese par sportu un medicīnu. Uzzinot vairāk par Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes studentu iespējām un redzot RTU moderni aprīkotās laboratorijas, Kristers sapratis, ka nākamajā mācību gadā, izstrādājot zinātniski pētniecisko darbu, viņš sadarbosies ar RTU mācībspēkiem un, iespējams, šī būs viņa augstskola pēc vidusskolas beigšanas. “Ļoti patika arī viss Anatomijas muzejā redzētais. Tajā biju pirmoreiz. Īpaši ieinteresēja gides stāsts par muzeja eksponātu saglabāšanu un preparātu saglabāšanai izmantojiem šķīdumiem agrāk un tagad.”

Smiltene

12. klases skolnieks Kurts Apsītis pēc vidusskolas vēlas studēt medicīnu. RTU gūtā pieredze viņam noderēs skolas laboratorijas darbos, kā arī augstākā līmeņa eksāmenos ķīmijā un bioloģijā. “Ļoti interesanta bija arī RSU Anatomijas muzeja vēsturiskā kolekcija, kas, atrazdamās anatomikumā, bijusi neatņemama Latvijas ārstu izglītības daļa,” stāsta Kurts Apsītis. “Uzrunāja gides aizraujošais stāstījums par muzeja eksponātiem, pieskaroties arī sensitīvajai tēmai par cilvēka ķermeņa ziedošanu zinātnei un medicīnai.”

“Vislielākais “kultūršoks” – ilgāk par 100 gadiem glabātie embriji, tostarp patoloģiskie,” piedzīvotajās emocijās dalās Elvis Leimanis. Arī viņš Anatomijas muzejā bija pirmoreiz un augstu novērtēja izzinošo un interesanto ekskursiju.

Elvja pirmā saikne ar RTU - zinātniski pētnieciskais darbs, kura konsultante - Ķīmijas un ķīmijas tehnoloģiju institūta direktore Dr. chem. Inese Mieriņa. “Kopā ar klasesbiedreni Simonu Sarkangalvi pētījām ilgtspējīgu, dabai draudzīgu degvielu no augu eļļām. Ja līdz šim šaubījos – pēc vidusskolas iet uz RTU vai Latvijas Universitāti, tad tagad domāju, ka studēšu RTU. Ļoti uzrunāja studiju vide un modernais laboratoriju aprīkojums. Arī augstskolas sadarbība ar uzņēmumiem ir vislabākais apliecinājums gan pētījumu aktualitātei, gan atbilstībai industrijas vajadzībām.”

Paldies par jauniešu izaugsmē ieguldītajiem līdzekļiem!


Informāciju sagatavoja: Baiba Vahere

Foto: Alise Gorzova, no jauniešu personiskā arhīva.