2024. gada 22. apr.
A- A A+
Viegli lasīt

4.maija – Brīvības svētku – bruņoto spēku diena šogad noritēs Madonā

Lai iepazīstinātu ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem arī tos iedzīvotājus, kuriem nav iespēju apmeklēt tradicionālo valsts svētku parādi 18.novembrī Rīgā, pirms vairākiem gadiem aizsardzības nozare aizsāka jaunu tradīciju – valsts Neatkarības atjaunošanas dienā, 4.maijā, kādā no Latvijas novadiem organizēt Nacionālo bruņoto spēku dienu.

Pirmā šāda diena notika 2012.gadā Rēzeknē, bet gadu vēlāk – Kuldīgā. 2014.gadā bruņotie spēki Brīvības svētkus svinēja Valmierā. 2015.gadā svētkus svinēja Jelgavā – pilsētā, kura atzīmēja dibināšanas 750. gadadienu. 2016.gadā bruņoto spēku dienu uzņēma Krāslava. Savukārt 2017.gadā – Liepājā.

Šogad 4.maijā – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 28.gadadienā – Nacionālo bruņoto spēku diena noritēs Madonā. Nāc pulkā, svinēsim kopā! Savukārt to pilsētu, kurā bruņoto spēku diena notiks 2019.gadā, varēsi uzzināt militārās parādes laikā, kuru tiešraidē translēs Latvijas Televīzija.

4.maija – Brīvības svētku – Nacionālo bruņoto spēku dienas pasākumi Madonā sāksies plkst. 9.00 ar Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas pateicības dievkalpojumu Madonas Kristus Karaļa katoļu baznīcā. Savukārt plkst.11.00 sāksies Latvijas un ārvalstu bruņoto spēku, Valsts robežsardzes, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Jaunsardzes vienību, un tehnikas parāde.

Militāro parādi, kurā piedalīsies vairāk nekā 700 karavīru, zemessargu, robežsargu, policistu, ugunsdzēsēju glābēju un jaunsargu, komandēs Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Mareks Ozoliņš, bet to pieņems valsts bruņotā spēka augstākais vadonis, Valsts prezidents Raimonds Vējonis, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Parādes priekšgalā tiks nests Latvijas armijas karogs, kuru nesīs Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes karavīri un zemessargi. Tālāk ierindā soļos Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 25.kājnieku bataljons, 22.nodrošinājuma bataljons, 27.kājnieku bataljons, 31.kājnieku bataljons, 54.kaujas atbalsta bataljons, Štāba bataljona, Gaisa spēku, Mācību vadības pavēlniecības un Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas, Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas, Valsts robežsardzes, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Jaunsardzes vienības.

Parādi noslēgs Latvijas un sabiedroto spēku, kā arī Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Valsts robežsardzes bruņojuma, tehnikas un transporta demonstrējums, kurā tikai lidojumam labvēlīgos laika apstākļos, tādējādi neradot apdraudējumu parādes vērotājiem, būs redzami Gaisa spēku helikopteri „Mi-17”, Valsts robežsardzes helikopteri “Agusta Bell 206B” un „Agusta 109E Power”, kā arī ASV vadītās operācijas „Atlantic Resolve” ietvaros Latvijā izvietotie helikopteri UH-60 „Black Hawk”.

Parādē būs vērojama Latvijas bruņoto spēku pašgājējhaubiču sistēmas, kuras iegādātas no Austrijas, lai pilnveidotu Latvijas bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spēju, kā arī uzlabotu Latvijas spēju pilnvērtīgi integrēties NATO operācijās un mācībās. Tāpat parādē varēs redzēt kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnas “CVR(T)”, ko Nacionālie bruņotie spēki iegādājušies no Lielbritānijas Sauszemes spēku mehanizācijas projekta ietvaros.

Parādes apmeklētāji varēs vērot arī sabiedroto valstu bruņutehniku, piemēram, Spānijas bruņoto spēku kājnieku kaujas mašīnas “Pizarro”, Kanādas bruņoto spēku vieglās kaujas bruņumašīnas, kā arī Slovēnijas un Albānijas bruņoto spēku militāro tehniku. Militārajā parādē piedalīsies arī Valsts policijas autotransporta vienības, kā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Nissan X-TRAIL ar kvadraciklu “Polaris Ranger 800”. Savukārt Valsts robežsardze parādē demonstrēs kvadraciklus „Arctic Cat 400”, kā arī apvidus automašīnas „Nissan Pathfinder” un “Toyota Hilux” ar sniega motocikliem un motorlaivām. Lidojumam labvēlīgos laika apstākļos tehnikas parādi noslēgs NATO gaisa kuģu, kas veic NATO gaisa telpas patrulēšanu virs Baltijas valstīm, pārlidojums.

Par parādes muzikālo noformējumu rūpēsies Nacionālo bruņoto spēku orķestris.

Savukārt no plkst.12.30 līdz plkst. 16.00 pie Madonas novada pašvaldības ēkas Saieta laukumā, Daugavas ielā pie hokeja laukuma un Madonas kartingu trasē notiks ekipējuma, ieroču un militārās tehnikas izstāde. Militārās izstādes apmeklētājiem būs iespēja aplūkot Latvijas bruņoto spēku M109A5Oe tipa pašgājējhaubiču sistēmu, kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnu “CVR(T)”, Spānijas un Polijas bruņoto spēku tankus, kā arī Kanādas vadītās NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas militāro tehniku.

Plkst.12.30 laukumā pie Madonas novada pašvaldības ēkas būs iespējams vērot Nacionālo bruņoto spēku orķestra defilē programmu; savukārt plkst.13:00 – Štāba bataljona Godasardzes rotas defilē priekšnesumu. No plkst.13.30 līdz 15.00 laukumā pie Madonas novada pašvaldības ēkas notiks Valsts robežsardzes un Valsts policijas kinologu un tuvcīņas paraugdemonstrējumi. Sākot no plkst.15.00 Madonas kartingu trasē plānoti Nacionālo bruņoto spēku un Valsts robežsardzes gaisa kuģu paraugdemonstrējumi, kas notiks tikai lidojumam labvēlīgos laika apstākļos. Savukārt plkst.16.00 Madonas pilsētas stadionā notiks futbola spēle starp Futbola Klubu “Madona” un NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas futbola izlasi.

Parādes ģenerālmēģinājums notiks 3.maijā, plkst. 20.00. Savukārt pirms tā plkst.18:00 Nacionālie bruņotie spēki aicina Madonas iedzīvotājus un viesus apmeklēt Brīvības svētkiem veltītu Nacionālo bruņoto spēku orķestra koncertu Madonas pilsētas kultūras namā. Turpinot Latvijas armijas tradīcijas, ieeja koncertā – bez maksas. Ielūgumus no 25. aprīļa iespējams izņemt Madonas pilsētas kultūras nama biļešu kasē.

Bruņoto spēku dienu Madonā organizē Nacionālie bruņotie spēki un Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Iekšlietu ministriju un Madonas novada pašvaldību.

Bruņoto spēku dienas pasākumi kopš 2013.gada norit ar devīzi “4.maijs – Brīvības svētki”, kas ir nesen sākts SIA “TV3 Latvija” sabiedrības informēšanas projekts, kuram ir pievienojusies arī Aizsardzības ministrija.

Saistībā ar militārajā parādē un paraugdemonstrējumos plānotajiem lidojumiem, Nacionālie bruņotie spēki atgādina, ka Latvijas gaisa telpā militāro gaisa kuģu lidojumi notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam un īpašumam.

Informāciju sagatavoja:
majore Sandra Brāle
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 29295730, 67335135
E-pasts: [email protected]