2024. gada 20. apr.
A- A A+
Viegli lasīt

Aicinām apmeklēt izstādi, veltītu Smiltenes bibliotēkas simtgadei

Smiltenes bibliotēka, pieminot savas pastāvēšanas simtgadi, aicina interesentus uz izstādi “Un vairāk nekā gadusimtu garu, No tās uz ļaudīm gaismas stari skrien…” (K. Apškrūma). Izstādē ikviens aicināts iepazīties ar bibliotēkas darbības un ēku vēsturi.

Kad aizsākusies mūsu bibliotēkas vēsture? Informācija no Latvijas Valsts vēstures arhīva izziņas vēsta: “Smiltenes pilsētas bibliotēka  dibināta 1923.gadā kā Izglītības kooperatīva “Kultūras Balss” Smiltenes nodaļas bibliotēka. 1924.gada 2.jūlijā bibliotēkai piešķirts Kultūras fonda grāmatu krājums”. Kad bijušajā Naužēnu dzīvojamā ēkā 1924.gadā iekārtojās Smiltenes pilsētas valde, pēc kāda laika šeit tika piešķirtas telpas arī bibliotēkai. Līdz kara sākumam bibliotēka vairākas reizes mainīja atrašanās vietu. 1944.gada septembrī pilsētas bombardēšanas rezultātā viss centrs tika nopostīts, arī bibliotēka. Pēc kara bibliotēkai tika atrasta mājvieta Bergmaņu dzimtas jaunākās mājas otrajā stāvā.

Jau 53 gadus  – no 1970.gada mēs atrodamies vēsturiskā ēkā, kas celta 1880.gadā. Pirmajā stāvā atradies viens no septiņiem Smiltenes krogiem – Spruguļu krogs ar viesnīcu otrajā stāvā. Ar Spruguļu krogu saistās arī mūsu novadnieka  rakstnieka, romāna ”Barons Bunduls” autora, Zeiboltu Jēkaba vārds. Ješkīts, kā viņu mīļi dēvēja draugi un paziņas, bija biežs kroga apmeklētājs, kur viņš, laiku īsinādams, esot malkojis stiprāku dziru un vērojis tipāžus priekš saviem topošajiem darbiem.

Pēc kara radās iecere Spruguļu kroga vietā ierīkot kultūras namu. Joprojām uz  bibliotēku nāk lasītāji, kuri atceras savas jaunības dienas, kad apmeklējuši pasākumus un dejojuši ballēs, jo kādreiz abonementa vietā bijusi zāle. Ja sākumā telpas šķita pietiekoši plašas un lasītājiem piemērotas, tad, gadiem ritot, situācija mainās un nepieciešamība pēc jaunas, modernas bibliotēkas kļūst aizvien aktuālāka. Telpu trūkuma dēļ atsevišķā ēkā – Sporta halles 2.stāvā – kafejnīcas telpās atrodas Bērnu apkalpošanas nodaļa. Gan bibliotēkas kolektīvs, gan vietējā sabiedrība lolo sapni par savu Gaismas pili – jaunu, skaistu, modernu ģimenes bibliotēku.

Izstāde ir arī kā veltījums mūsu bijušajiem un esošiem kolēģiem, kas ar savu nesavtīgo darbu devuši ieguldījumu bibliotēkas attīstībā un veicinājuši bibliotēkas atpazīstamību ne tikai Smiltenes novadā, bet arī valstī.

Izstāde apskatāma bibliotēkas darba laikā  no 5.jūnija līdz 31.augustam.

 

Informāciju sagatavoja:
Alda Liuke,
Smiltenes bibliotēkas bibliogrāfe
Tālrunis: 64773030; 26449145
E-pasts: [email protected]