2024. gada 28. maijs
A- A A+
Viegli lasīt
Flower

Drustu Tautas nams

Drustu Tautas nams.

Drustu vārds rakstītos vēstures pirmavotos pirmo reizi minēts 1262.g., kad tagadējā pagasta teritorija iekļauta Rīgas bīskapijas Raunas novadā.

Drustu pagasts ir Smiltenes novada teritoriāla vienība. Pagasta centrs atrodas Drustos. Robežojas ar sava novada Launkalnes un Variņu pagastiem, Gulbenes novada Rankas pagastu, Cēsu novada Jaunpiebalgas, Zosēnu un Dzērbenes pagastiem.

1925.gada decembrī pagasta sabiedrība sanāk savā namā, kur ir 460 sēdvietas, balkons, garderobe. Te cilvēki nāca uz kino, ballēm, dibinājās koris, te padomju laikā notika gan lielas sapulces, gan ideoloģiski pasākumi, te atmodas gados drustēnieši kala rītdienas plānus, kopā priecājās, ja kas izdevās. Drustu pagasta padomes deputāti, kurus vadīja Maija Plūme, pieņēma lēmumu, izmantojot iespēju piesaistīt ES finansējumu, ka nams jāatjauno. Darbus pabeidza Raunas novada dome, un 2010.gada 6.martā pēc renovācijas tautas nama zāle bija skatītāju pārpildīta.

Drustu Tautas nams ir ēka ar plašu lielo zāli un gaišu mazo zāli. Grīdas sedz kvalitatīvs, jau gadiem kalpojis parkets. Lielajā ēkā atrodas arī bibliotēka.

Pasākumu organizēšanai tiek piedāvātas divas zāles- lielā un  mazā. Tautas nams ir nodrošināts ar piemērotu infrastruktūru pasākumu organizēšanai, telpas ir modernas un gaišas, tās labprāt izmanto uzņēmumi un privātpersonas, kā arī lielāku svinību rīkošanai. Par plašo skatuvi priecājas citu pagastu un pilsētu teātru kolektīvi, kas vairākas reizes gadā Drustu tautas namā ciemojas ar viesizrādēm, semināriem. Drustu tautas nams ir iecienīta sarīkojumu vieta. Vairāki pasākumi šeit kļuvuši par tradicionāliem.  Teātra izrādes, kora mūzikas koncerti. “Tautas nams ir un būs vajadzīgs drustēniešiem. Rudenī, ziemā un pavasarī  vienmēr ir pasākumi, koncerti un  mēģinājumos tiekas pašdarbnieki.

 Vasaras periodā mēs lustējamies Drustu Tautas nama āra estrādē, kur notiek gan balles, gan diskotēkas, meistarklases un citi saviesīgi pasākumi.

Adrese:

Palsas iela 11, Drusti, Drustu pag., Smiltenes nov., LV-4132.

Vadītāja: Sandra Meija.

Kontaktinformācija: 22309168.

Pasākumi, ar kuriem mēs lepojamies.

 ,,Baltā galdaulta svētki “ -sadarbībā ar Drustu novadpētniecības muzeju.

Jāņu lustes.

 No gadskārtu svinībām Jāņi ir vispilnīgāk saglabājies tradīciju un ieražu kopums, kas aptver gan svētku gaidīšanas, gatavošanās, gan svinēšanas un atsvētes norises. Kad gada ritējumā diena ir visgarākā un nakts vis īsākā. Drustēnieši Jāņus svin tieši pašā Jāņu dienā ar āra kino baudīšanu, ugunskuru un lustīgu balli līdz pat rīta gaismai.

Svētki “Visuma centrā”

 Šie svētki jau ir kā tradīcija katru gadu augusta pirmajā sestdienā, pulcējās lieli un mazi, tāli un tuvi, no visas apkārtnes, lai izbaudītu jautras lustes Drustos – ,,Visuma centrā” visu dienu, jau no rīta apmeklējot tirgu, koncertus, balli, atrakcijas  un vēl dažādus pārsteigumus.

Viens no pārsteigumiem, kas varētu būt kā tradīcija un ikgadēja Drustu ,,Odziņa”ir koncerts uz ezera.

Krogus ezers ir caurteces ezers Vidzemes augstienēSmiltenes novada Drustu pagastā. No ezera iztek strauts, kas to caur Brengūzi un Draudzesskolas ezeru savieno ar Pērļupi.  Ezera krasta tuvumā atrodas autoceļš Rauna—Jaunpiebalga, Drustu pamatskola un vairākas viensētas.

 

Sporta svētki Drustos.

Katru gadu Drustos norisinās pasākums, lai iekrāsotu ikdienu sportiskās krāsās. Sporta dienas programmas piedāvājumā ir gan klasiskas disciplīnas un pārbaudījumus,gan netradicionālas aktivitātes un uzdevumus. 

Pasākuma programma izstrādāta ņemot vērā dalībnieku vecumu,fizisko sagatavotību un īpašās vēlmes.

Velosvētki Drustos.

 

Šis arī ir pasākums ar tradīciju vēsturi kuru aizsāka Drustu pagasta iedzīvotājs uzņēmējs Jānis Āboliņš.Velosvētki tiek rīkoti ar mērķi veicināt lietderīgu, interesantu un veselīgu brīvā laika pavadīšanu, popularizējot riteņbraukšanu Drustos, un vietējā sabiedrībā, kā arī veicināt ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu. Velosvētkos piedalās ģimenes ar bērniem,  kā arī individuālie braucēji.

 

Buļbu svētki Drustos.

Citos pagastos svin Miķeļdienu  ,ražas svētkus, tomātu svētkus un vēl dažadus citus rudens svētkus, Drustos šogad svinēja Buļbu svētkus , kas ir,,buļba”?Tas  ir kartupelis.Svētku programmma tika organizēta tā, lai Drustu pagasta iedzīvotāji varētu pilnvērtīgi un lustīgi pavadīt šo dienu, sākot ar tirgus apmeklējumu, kur tika piedāvāti pašmāju ražojumi un dažādi darinājumi no tuvākās un tālākās Drustu apkaimes,  un  kā neiztikt bez paša vaininieka kartupeļa. Tautas nama lielajā zālē tika noorganizēta lekcija par kartupeļu šķirnēm, tā īpatnībām un audzēšanas tehnoloģijas procesu. Tika pagatavoti kartupeļi dažādos veidos, kā arī ceptas kartupeļu pankūkas, pēc senču receptes un tradīcijām.Vakaru noslēdzām ar lustīgu balli.

Dzejas dienas Drustos.

Dzejas dienas Drustos notiek katru gadu septembra mēnesī sadarbībā ar Tautas namu. Šogad tika piedāvāta īpaši sagatavota programma. Tika stādīts dzejas koks, atklātas trīs personālizstādes, notika Dzejas dienu ieskandināšanas pasākums kopā ar vietējiem Drustu iedzīvotājiem, kas lasīja savu dzeju. Par muzikālo noformējumu parūpējās Aivars Lapšāns.

 

 

Lāčplēšdiena Drustos.

Pelēkais un drēgnais rudens katru gadu iemirdzēsies svecīšu un lāpu liesmās. Lāčplēša diena ir gaiša. Izgaismotā gājienā Drustu pagasta ļaudis, plecu pie pleca, iet dažādas paaudzes.  

 

Dziedāšanas tradīcijas Drustos

Drustēnieši ir bijuši lieli dziedātāji, to vēsta vēstures fakti. Ieskatoties aizgājušo gadsimtu vēsturē, var atrast daudzas liecības par Drustu pagasta ļaužu dziedāšanas tradīcijām. Dziesmas priecēja un priecē mūsu sirdis vēl joprojām, tās labprāt klausāmies, kopā esot, labprāt dziedam līdz tām melodijām, kuras tik ļoti atbilst latvieša sentimentālajai dvēselei.

Drustu sieviešu vokālais ansamblis “Dienvidvējā” ,tā vadītāja Dace Ābrama.

Drustu Tautas nama nozīmīgākie pasākumi.

 • Senioru godināšana, groziņvakars ,balle.
 • Valentīndienas balle;
 • Lieldienu pasākums un Lieldienu balle;
 • Ģimenes diena .
 • Jāņu lustes pasākums;
 • Sporta svētki.
 • Drustu pagasta svētki.
 • Velosvētki.
 • Dažādi viesmākslinieku koncerti, balles;
 • Ražas svētki
 • Dzejas dienas;
 • Lāčplēša diena.
 • Valsts svētku pasākums;
 • Ziemassvētku egles iedegšana;
 • Ziemassvētku koncerts
 • Vecgada balle.

 

Tagadējiem drustēniešiem – visām paaudzēm – tradīcijas jāturpina. Tāpat kā kādreiz jāmāk ballēt līdz rītam. Citādāk nemaz nevar būt.