2023. gada 2. dec.
A- A A+
Viegli lasīt

Smiltenes pilsētā uz tikšanos klātienē cilvēki kūtrāki

Otrdienas, 2023. gada 3. oktobra, vakarā Smiltenes Kultūras centra kino zālē pašvaldības vadības pārstāvji uz klātienes tikšanos aicināja pilsētas iedzīvotājus. Smiltenieši vēlējās noskaidrot par pilsētā īstenoto infrastruktūras projektu gaitu, aktualizēti jautājumi par satiksmes drošību Atmodas ielā, pasākumu informācijas izvietošanu, publisko labierīcību pieejamību, atkritumu šķirošanu, kā arī citi.

 Ar iedzīvotājiem tikās Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš, izpilddirektors Andris Lapiņš, viņa vietniece teritorijas pārvaldības un sadarbības jautājumos Evija Zurģe un vietnieks attīstības jautājumos Mārtiņš Ulāns, Kultūras un tūrisma pārvaldes vadītāja Velga Mālkalne, pašvaldības kapitālsabiedrības SIA “Smiltenes NKUP” valdes loceklis Aigars Vīvuliņš, kā arī deputātes – Gita Mūrniece un Inga Ērgle. Uz tikšanos ieradās vien seši smiltenieši, taču viņi bija sagatavojuši daudz jautājumu un tēmu, ko pārrunāt.

Sapulces apmeklētāji vēlējās uzzināt informāciju par dažādiem pašvaldības projektiem, kā arī par atsevišķiem privātīpašnieku attīstības plāniem pilsētā. Īsumā par dažiem no tiem:

  • Smiltenes pilsētas centra pārbūve – būs vai nebūs jauna autoosta? Pašvaldība apliecina, ka, neskatoties uz līdzšinējām neveiksmēm jaunās autoostas būvniecības procesā, kuras saistītas gan ar pārmērīgām būvniecības izmaksām, gan neprecizitātēm iepirkumu pretendentu dokumentācijas noformējumā, kuru dēļ tas bija nesekmīgs, tiek meklēts veids, kā realizēt jaunās autoostas būvniecību. Ņemot vērā, ka autoostas pārcelšana no vecās vietas uz jauno ir kritiski svarīga Smiltenes centra pārbūves projekta turpināšanai, pašvaldība pieļauj iespēju pagaidām šo funkciju nodrošināt ar vienkāršākiem risinājumiem, vienlaikus neatsakoties no mērķa ar laiku uzbūvēt jauno ēku.
  • Ko būvēs Kalēju ielā, Smiltenē, tā dēvētās “peldbaseina bedres” vietā? Īpašumu izsolē iegādājusies SIA “Alfa Projects”. Pašvaldība neuzņemas komentēt precīzus komersanta plānus, taču šajā teritorijā pieļaujama visdažādāko funkciju realizēšana, tai skaitā pakalpojumu sniegšanas vietas un komercobjektu būvniecība. Pašvaldība jaunajam īpašniekam pirkuma līgumā ir noteikusi vairākus nosacījumus zemes gabalu izmantošanā: divu gadu laikā jāizstrādā būvprojektēšanas dokumentāciju un piecu -jāpabeidz ēkas būvniecība. Ja kāds no šiem nosacījumiem netiks izpildīts, pašvaldība ir tiesīga atgūt īpašumu.

Smiltenieši arvien ir nobažījušies par ceļu satiksmes drošību Atmodas ielas posmā, iepretim veikalam “Maxima”. Vairākkārtēji traģiski negadījumi šajā posmā rosina meklēt risinājumus drošības uzlabošanai. Pašvaldība ar VSIA “Latvijas Valsts ceļi” pārrunājusi iespēju tur izvietot luksoforus, ātruma sensorus vai noteikt tā diferenciāciju, kas šobrīd nav akceptēts. Iespējams risinājums ir ātruma kontroles radari vai satiksmes organizācijas maiņa.

Tāpat smiltenieši jau ilgu laiku gaida autoceļa Smiltene-Valka remontu. Domes priekšsēdētājs E. Avotiņš informēja, ka tas provizoriski iekļauts Satiksmes ministrijas 2024. gada ceļu būvniecības plānā. Ceļa Smiltene-Valka remonts plānots līdz krustojumam ar autoceļu V243 (Blome-Birzuļi-Palsmane)

Smiltenes iedzīvotāja uzskata, ka būtu nepieciešams izvietot labierīcības populārākajās pilsētas apskates un atpūtas vietās, piemēram, Cērtenes pilskalnā. Pašvaldības pārstāvji tam piekrīt, taču norāda uz sabiedrības līdzatbildību. Pašvaldība nemitīgi saskaras ar demolēšanu publiskajās labierīcībās. Šogad tāda vairākkārt notikusi Smiltenes bērnu laukumā, Gaujas ielā 1, autoostā tualete pat dedzināta. Pamatojoties uz vairākiem postīšanas gadījumiem, A/S “Latvijas Valsts meži” pat plāno demontēt savā valdījumā esošās publiskās āra labierīcības. Infrastruktūra ir pilnveidojama, bet vēlreiz lūdzam iedzīvotājus būt saudzīgiem pret vidi un objektiem mums apkārt, būt atbildīgiem un mācīt atbildīgu rīcību saviem bērniem!

16. oktobrī Smiltenes novadā sākas sakoptības mēnesis. Kāds iedzīvotājs rosināja bez ierastās maisu izvešanas nodrošināt konteinerus vai speciālas vietas sagrābto lapu un augu zaļo daļu izbēršanai, tādējādi mazinot atkritumu izgāšanu mežā. A. Vīvuliņš skaidro, ka šāda prakse iepriekš bijusi – negodprātīgas rīcības dēļ šajās vietās nonākuši arī cita veida atkritumi, kā sadzīves tehnika, tekstila izstrādājumi, pārtikas pārpalikumi u.c. Lapu un augu zaļo daļu vākšana maisos ir vieglāk kontrolējama un disciplinējošāka. Šī gada sakoptības mēnesī turpināsies ierastā prakse ar maisu izvešanu.

Pašvaldība arī saņēma kritiku par pasākumu informācijas izvietošanu. Iedzīvotāja vērsa uzmanību  par informācijas trūkumu, kā arī aicināja vairāk izmantot sociālo mediju platformas, īpaši Facebook, pasākumu publicitātes nodrošināšanai. Kāds cits iedzīvotājs savukārt vēlētos, ka pašvaldības informatīvajā izdevumā tiktu informēts par pasākumiem tālākā laika periodā – ne tikai konkrētajā, bet arī vismaz nākamajā mēnesī. Ieteikumi tiks ņemti vērā.

Pirms neilga laika sociālā medija Facebook grupā atsevišķi pilsētas iedzīvotāji pauda neapmierinātību par 2020. gadā Smiltenes Tūrisma informācijas centra izdoto ilustratīvo pastaigu maršrutu, kas it kā maldinot pilsētas viesus. Skaidrojam, ka pastaigu maršruts nav topogrāfiska karte, bet gan mākslinieciski ilustratīvs materiāls, kurā attēloti galvenie pilsētas apskates objekti. Tās mērķis bija pilsētas jubilejā radīt atšķirīgu, vizuāli pievilcīgu papildinājumu jau ierastajām mēroga kartēm. Šāda veida ilustratīvās kartes veidojušas vairākas pašvaldības un organizācijas – skaties ŠEIT.  Šo trīs gadu laikā, kopš materiāls ir izstrādāts, Tūrisma centrs nav saņēmis nekādus iebildumus vai jautājumus.

Sanāksmē neiztrūkstoši informēja par pašvaldības 2023. gada budžetu, kā arī galvenajiem plānotajiem un uzsāktajiem projektiem. Runāja arī par iedzīvotāju padomju veidošanu, skolēnu pārvadājumiem, atkritumu šķirošanu, pasākumu piedāvājumu bibliotēkās, telpu nomas maksu pasākumiem un citiem jautājumiem.

Turpmākās tikšanās:

  • 17. oktobrīTrapenē, Trapenes kultūras namā, “Bormaņi”;
  • 31. oktobrīVirešos, “Sikšņu skolā”.

 

Madara Mūrniece-Krūmiņa

Smiltenes novada pašvaldības komunikācijas un mārketinga speciāliste